DIY Bonspiel Results

A Event Winners With crockpots in the warm room, CAUTION tape decorating the walls, RVs in the parking lot and curlers on the ice, Evergreen Curling Club enjoyed it’s biggest, best in-house DIY bonspiel ever.   Competitors and visitors alike enjoyed good curling, a welcoming atmosphere and the do-it-yourself camaraderie that enabled Evergreen CC to build Oregon’s first curling facility in 2012.

Seventeen local teams competed in three events with Team Schaak (Doug Schaak, Roger Chan, Jimmy Sattem, Adam Seymour, Yvonne Perceval and Bruce Irvin) winning the A Event with an exciting extra-end victory over Team Barber in the final game.   Team Smither (Courtney, Tim, Jim and Jay Smither) won the B Event with their only loss coming in a tight game against Team Smoltz on Friday night.   Team Jedi Mind Trick (Brian Kuns, Karissa Kuns, Thomas Poon, Neal Oliver and Arnie Iwanick) took the C Event title with a run of consecutive victories on Sunday including a near-perfect draw to the button tiebreaker over the Whirlies in the semi-finals.   Congratulations also to Patton Echols and Team Sofa King Lucky who hit the shot of the weekend with an amazing last-end tap-back takeout through a tight port on Saturday night (see replay of it here, fast-forward to the 1 hr 30 min mark).

Many Thanks to the iceops team, the bartending team and the bonspiel committee (Kathy Placek, Steve Liske and Art Placek) who made the 4th Annual DIY Bonspiel enjoyable for all!

B Event Winners

C Event Winners

53rd International Tankard this Weekend

53rd International TankardECC Members, join in the fun this weekend by attending a reception this Friday (March 20, 2015) at 7pm and by visiting to watch the opening ceremony and games of the 53rd International Tankard.   You can also follow the Tankard results online:

Online Results

Schedule and Rosters



Good Curling! to all six Canadian and USA teams competing this weekend, March 20-22, 2015, at Evergreen Curling Club in Portland, OR.


2014-15 Club Championships

Come out to Evergreen CC this weekend to see the club’s best league teams compete for the Evergreen Curling Club Championship trophy.   The teams were invited based on their records during league play in Fall and Winter.    They will go through round-robin pool play on Friday, Saturday and early Sunday morning.   Then they will play semi-finals and finals on Sunday.

Full Draw Details — Click Here

Club Championship Rules Document 14-15


Pool 1 Teams: Liske (representing Thursday league), Stasiuk (Sunday), Iwanick (Friday), Starr (Sunday), Tomlinson (Sunday)

Pool 2 Teams:  Schaak (representing Tuesday league), MacDonald (Sunday), Kuns (Thursday), Irvin (Friday), Brock (Sunday) and Malloy (Sunday)

Draw Times

Friday:  6:00pm and 8:30pm
Saturday: 8:00am, 10:15am, 12:30pm, 4:30pm, 6:45pm, 9:00pm
Sunday: 7:30am, 9:45am, 12 noon