Oregon PIC Playdown

PIC125logo15Men:   This weekend (February 28 and March 1, 2015) three men’s teams will compete to represent Oregon at the prestigious Pacific International Cup.


Teams:
Iwanick: Arnie Iwanick, Jason Clifford, Kyle Bauman, TBD
Rutherford: Kevin Rutherford, Art Placek, Matt Starr, Adam Seymour
Schaak: Doug Schaak, Roger Chan, Steve Liske, TBD
They will play round-robin on Saturday:
Iwanick vs. Schaak — 9AM
Rutherford vs. Schaak — 12 noon
Iwanick vs. Rutherford — 3PM
On Sunday, they will playoff at 9:30am and 1pm (if needed) to determine a final champion.
Stop by Evergreen CC to watch the games or catch the action on ustream:  http://www.ustream.tv/channel/evergreencurling

Women: Two women’s teams recently held a playdown to determine Oregon’s PIC representative.
Teams:
Tamura: Lisa Tamura, Kris Klinkhammer, Anne Meagher, LK Norris
Smither: Courtney Smither, Eleanor Charlesworth, Yvonne Perceval, Kathy Placek
It was an exciting event, being the first women’s playdown in ECC history. Hope to see more competitive teams from our female membership in years to come.
The Smither rink won the best of three playdown in a series played on Monday nights.
Good Luck Teams!   The PIC itself will take place April 15-19, 2015 at Richmond Curling Club in Richmond, BC.

Bridgetown Bonspiel Results

Thank You to all twenty teams who played in the 3rd Annual Bridgetown Bonspiel this past weekend.   The players embraced the Mardi Gras theme, dressed up in beads, masks and costumes, and curled gloriously from Friday afternoon through to the finals at noon on Sunday.

Team Smoltz (Jim Smoltz, Eric Hemesath, Andy Karsnia, Kyle Bauman) won the A event on the last shot of the 8th end with a dramatic double takeout to score three.   Team Schaak (Doug Schaak, Roger Chan, Dave Milne and Peter Sommer) was the runner-up.

In the B event, the Hurricanes (Darren Lehto, Patti Killins, Harry Saylor, KT Kauffman) won the final over the Rolling Stoners (Molly Saguto, Shelby Mullin, Adam Seymour, Josh Engle).

Team “Half GCC Half ECC” (Greg Smith, Kim Hitchcock, Eugene Carroll, Jason Clifford) took the C event with a win over Team Risling (Dean Risling, Dale Risling, Pat Sweet, Cyndie Sweet).

The Mud Bugs (Jessica Schultz, Phil Shryock, Yolanda Carbajal, Todd Schultz) were  the winners of the Bonspiel Court.

Congratulations All!

Watch the ustream recording of the finals (skip to 2:17:30 to see Smoltz’s winning shot):

Bridgetown Bonspiel This Weekend

mardi gras curling 2014_10_31 It’s almost Mardi Gras time at Evergreen Curling Club in Portland, OR!   The Bridgetown Bonspiel starts this Friday, February 20 at 4pm.   20 teams are ready to laissez les bon temps rouler.   Or maybe, they’ll laissez les bonnes pierres glissent?   Either way, we invite you to come out to the curling rink and enjoy some great curling action all weekend.

See below for information about draw times, rosters and live HD webstream.

Matchups for Friday

4PM:

Sheet A: Avery vs. Stones of Anarchy

6PM:

Sheet A: Rolling Stoners vs. Half ECC/Half GCC

Sheet B: Yelling Rocks vs. Krewe of Half-Centurions

Sheet C: Smoltz vs. Beaded Ladies

815PM:

Sheet A: Krewe of Tie-Diomedes vs. Schaak

Sheet B: Team Tamura vs. Iwanick

Sheet C: Whirlies! vs. Slippery When Wet

1030PM:

Sheet A: Bourbon Street Sweepers vs. Smither

Sheet B: Risling vs. Schultz Rink

Sheet C: Team Lehto vs. Stasiuk’s Team 5,

Full Draw Schedule:   Bridgetown 2015 Draw Chart (revised Thursday, Feb. 19)

Rosters

Whirlies!:  Hannah Horten, Lily Irvin, Claire Wilson, Maya Horten
Krewe of Half-Centurions:  Jeff Tomlinson, Steve Liske, Matt Starr, Art Placek
Team Lehto:  Darren Lehto, Patti Killins, Harry Saylor, KT Kauffman
Schultz Rink:  Jessica Schultz, Phil Shryock, Yolanda Carbajal, Todd Schultz
Schaak:  Roger Chan, Dave Milne, Peter Sommer, Doug Schaak
Team Tamura:  Lisa Tamura, Kris Klinkhammer, Anne Meagher, Linda Kay Norris
Krewe of Tie-Diomedes:  Eleanor Charlesworth, Yvonne Perceval, Kathy Placek, Phil Placek
Slippery When Wet: Jim Malloy, Kyle Weraky, T.J. Crockett, Todd Smith
Smither: Jim Smither, Jay Smither, Tim Smither, Courtney Smither
Bourbon Street Sweepers: Dean Kattler, Shauna Kattler, Grant Samson, Nicole Samson
Stasiuk’s Team 5: Matt Ackerman, Tyler TJ Harvey, Eric Toews, Garry Stasiuk
Beaded Ladies: Dana Watson, Pamela Pfiffner, Gail Starr, TBD
Yelling Rocks: Karen Fairley, Ron Fairley, Wayne Brock, Ernie Argetsinger
Stones of Anarchy: Steve Sagi, Traci Holcomb, Joe Petsche, Bob Foley
Smoltz: Jim Smoltz, Eric Hemesath, Andy Karsnia, Kyle Bauman
Rolling Stoners: Molly Saguto, Shelby Mullin, Adam Seymour, Josh Engle
Risling: Dean Risling, Dale Risling, Pat Sweet, Cyndie Sweet
Avery: Beach, Groon, Thomas Poon, Rhiannon Avery
Iwanick: Prince, Colin, Lori, Iwanick
Half ECC/Half GCC: Greg Smith, Kim Hitchcock, Eugene Carroll, Jason Clifford

Webstream: http://www.ustream.tv/channel/evergreencurling

Watch Webstream of US National Championships

The US Nationals (men & women) starts tomorrow (February 14) and goes for 8 days.  Free live stream can be found here:http://www.teamusa.org/USA-Curling/Events/Championships/National-Events/National-Championships/Live-Webstream with first stream Saturday 14 Feb 1:30pm Pacific time.
Be sure to cheer for Team Pustovar with Evergreen CC member Duane Rutan playing lead.
Here are the teams:
Skip  Vice Second Lead Alternate Coach
Women 
Aileen Sormunen Tara Peterson Vicky Persinger Monica Walker Scott Baird
Nina Roth Jamie Sinclair Becca Hamilton Tabitha Peterson Ann Swisshelm
Patti Lank Maureen Stolt Anna Bauman Madisson Lank
Cory Christensen Sarah Anderson Mackenzie Lank Jenna Haag Taylor Anderson John Benton
Erika Brown   Alex Carlson Becca Funk Kendall Behm
Debbie McCormick Courtney George Emilia Juocys Stephanie Senneker Bill Todhunter
Jordan Moulton Steph Bohan Karlie Koenig Sophie Brorson
Kim Wapola Brigid Knowles Jennifer Westhagen Kelsey Ostrowski
Joyance Meechai Kimberly Rhyme Carol Strojny Katie Rhyme Bill Rhyme
Kate Bert Steph Jensen Emily Anderson Sherri Schummer Dave Jensen
Men 
Heath McCormick  Chris Plys Joe Polo Colin Hufman Ryan Brunt Pete Fenson
Craig Brown Kroy Nernberger Sean Beighton Jared Zezel Alex Leichter Phill Drobnick
John Shuster Tyler George Matt Hamilton John Landsteiner
Korey Dropkin Tom Howell Mark Fenner Andrew Stopera Luc Violette Scott Baird
Brandon Corbett Derek Corbett Paul Lyttle Jared Wydysh Mark Hartman
Dean Gemmell Bill Stopera Martin Sather Mark Lazar
Brady Clark Greg Persinger Nick Myers Matt Birklid Philip Tilker Ken Trask
Mark Haluptzok  Josh Bahr Aaron Wald Jon Chandler
Paul Pustovar  Chris Bond Sam Galey Duane Rutan
Ethan Meyers  Quinn Evenson Steven Szemple William Pryor Linda Christensen, Wally Henry

Oval CC – Rocky Mountain Bonspiel – May 1-3, 2015

17th Annual Rocky Moutain Bonspiel

Click Here for Bonspiel Flyer

Come Curl With Olympic Curling Stones

May 1 – 3

Utah Olympic Oval

US $400 per team – 24 team limit

Team Entry Fee Includes:

4 events,
3 Game Guarantee
Prizes for Winners & Runners-Up
Banquet Saturday Night ***

Special Events Include:
Raffle & Silent Auction
Skills Competition **
Draw to the Button Contest
Each player will receive a bonspiel souvenir
Beer Garden

Register: http://utaholympiclegacy.com/program/rocky-mountain-bonspiel/

Questions: signup@utahcurling.com Or Lanny Derby: 801.718.1763

Special Hotel Discounts – information available online at http://utaholympiclegacy.com/program/rocky-mountain-bonspiel/

**Skills Competition:

Individual Skill Competition
Test your skills against others
Be scored on a variety of shots
Draw, Takeout, Come Around, Hit and stick, Freeze, etc
$25 per entry (Bonspiel participation not required)
Awards given to top three participants
***Due to limited seating, additional banquet tickets need to be purchased in advance for US $20 when registering

***
**

For more information on the Skills Competition Contact: signup@utahcurling.com**

Questions? Contact: lderby@utahcurling.com
Or Lanny @ 801.718.1763

Vancouver CC: 18th Annual Charity Skins Bonspiel

From March 5-8, 2015 the Vancouver CC will host our annual Charity Skins Bonspiel where we raise funds for a local charity. This is the second and last year we will be raising funds for the Pets and Friends, a very worthwhile registered charity provides and promotes the healing comfort and companionship of animals.

Each team is guaranteed a minimum of 3 games and the chance to earn back your entry fee (and maybe more) via Skins winnings; we had more than $5,500 in cash prizes during the 2014 event. Saturday features a dinner banquet. There are amazing raffle, silent auction and 50/50 draws throughout the entire weekend whose proceeds go towards the supported charity.

So, get your team together and register for the event at: http://vancurl.com/events/skins

Kathy McInnes
Registration, 2015 Charity Skins Bonspiel

Surf City Spiel – June 19-21, 2015

Orange County Curling Club
Friday, June 19, 2015 Through Sunday, June 21, 2015

Click Here to See Bonspiel Flyer

The Rinks – Westminster Ice

3 Game Guarantee

Food All Weekend

ROCK THE MIC Live Band Karaoke

13071 Springdale Street
Westminster, CA 92683

Open Format

Saturday Night Banquet

Cost is $400 team/$100 individual by April 15th, 2015
($440 team/$110 individual after April 15th, 2015)

To register or for more information:
Visit: www.occurling.org and click on Bonspiels or go to www.occurling.org/bonspiels/Surf_City_Bonspiel_2015

Bonspiel Chair: Brian Sanders – brian@occurling.com
Registration Coordinator: Justin McBride – Justin@occurling.com
Contact Information:
Phone: (714) 343-0948
Phone: (818) 519-5286

2015  Golden Gate Bonspiel – Memorial Day Weekend

Register: http://GoldenGateBonspiel.com

Flyer:  2015 SFBACC bonspiel flyer

Date and Location:
May 22-24, 2015
Sharks Ice at Fremont
44388 Old Warm Springs Blvd
Fremont, CA 94538

Registration Questions:
bonspiel@bayareacurling.com
Debbie Doherty: (415)722-3242
San Francisco Bay Area Curling Club

Format:
Open Bonspiel
4 game guarantee
4 events
– Prizes for all winners andrunners-up
– 32 team limit
– US$440 per team

Entry/payment deadline: March 15, 2015

Each player will receive a bonspiel souvenir

SPECIAL EVENTS:
– Friday BBQ
– Fun Team Calcutta
– Breakfast each morning
– Saturday Lunch & Banquet
– Saturday Special Event
– Draw to the Button for Prizes
– Balloon Raffle

Register: http://GoldenGateBonspiel.com

Tankard Schedule

Event schedule for 53rd International Tankard, to be played at Evergreen Curling Club in Beaverton, OR on March 20-22, 2015.

Friday
7:00 PM Reception
Saturday
8:00 AM Draw 1 U1 vs C1 U2 vs C2 U3 vs C3
10:30 AM Opening ceremony
11:00 AM Draw 2 U4 vs C4 U5 vs C5 U6 vs C6
1:30 PM Draw 3 U3 vs C2 U1 vs C3 U2 vs C1
4:00 PM Draw 4 U6 vs C5 U4 vs C6 U5 vs C4
6:30 PM Cocktails
7:00 PM Dinner
Sunday
8:00 AM Draw 5 U2 vs C3 U3 vs C1 U1 vs C2
10:30 AM Draw 6 U5 vs C6 U6 vs C4 U4 vs C5
1:00 PM Closing ceremony

 

Teams

U1, U2, U3, U4, U5, U6:  USA teams from Granite CC, Evergreen CC, MoPac and Spokane

C1, C2, C3, C4, C5, C6:  Canada teams from CurlBC Region 11